Storage Insights
Güvenlik, IBM, Storage

IBM Storage Insights Yenilikleri

IBM Storage Insights

IBM Storage Insights ve IBM® Storage Insights Pro’nun 2021 4. Çeyrek güncellemesinde süper özellikler ve geliştirmeler bulunmaktadır. IBM, deneyiminizi iyileştirmek için IBM Storage Insights’ın altyapısını, güvenliğini ve kararlılığını sürekli olarak güncelliyor. Gelişmiş analitik, sorun giderme yetenekleri ve daha sağlam veri toplama, bu güncellemede yerleşik olarak bulunuyor, böylece IBM Destek ekibi, depolama ortamınızı izlemenize daha iyi yardımcı olabilir.

Insight Free vs Insight Pro

Bu yazı içerisinde yukarıda görmüş olduğunuz özelliklerden bahsediyor olacağız.

Haydi başlayalım.

VMware Hostlarını ve Sanal Makineleri izleme desteği

Artık ortamınızdaki VMware ESXi hostlar ve sanal makineler hakkında performans, kapasite, yapılandırma ve durum meta verilerini toplamak ve görüntülemek için IBM Storage Insights’ı kullanabilirsiniz.

Gereksinimler:

 • ESXi 6.5 veya üstü
 • ESXi hostlarındaki sanal makineler (VM’ler)

VMware hostları izleme özelliği ile, ortamınızdaki hostların depolama erişimi kaybı veya yüksek depolama gecikmesi gibi sorunlarla ne zaman ve neden karşılaştığını belirleyebilir ve anlayabilirsiniz. Ayrıca sorunların hostlardan mı, yapıdan mı yoksa depolama katmanından mı kaynaklandığını daha hızlı belirlemenize olanak sağlayacak bir yapıya sahip olacaksınız. Sorunları doğru kişilere yönlendirmek ve daha verimli bir şekilde çözüme kavuşturmak, bu yeni izleme özelliğiyle artık mümkün.

Hostlar ve sanal makineler için performans çizelgeleri, veri hızı(Data Rate), yanıt süresi(Responce Time) ve I/O hızı(I/O Rate) gibi ölçümleri göstermektedir. Kapasite çizelgeleri, SAN Kapasitesi, kullanılan SAN Kapasitesi ve kullanılabilir sürücü kapasitesi gibi ölçümleri de göstermektedir. Daha fazla ayrıntı için, veri depoları, VMDK’ler ve sürücüler gibi bağımlı oldukları dahili ve ilgili kaynakları görüntülemek üzere hostları ve sanal makineleri inceleyebilirsiniz. Raporlama ve uyarı(Alarm) gibi diğer özellikler de desteklenmektedir.

IBM Storage Insights’ın ücretsiz sürümünü kullanıyorsanız, artık host merkezli izleme yapabileceksiniz. Bu yeni özellik ile ESXi hostlarınızı doğrudan bağlayabilir ve izleyebilirsiniz. İzlenen depolamanızı tüketen ancak doğrudan IBM Storage Insights’a eklenmemiş diğer hostları da izleyebilirsiniz.

Neler yapabileceğimize göz atalım:

 • En çok depolama alanı tüketen hostları görüntüleyin.
 • Yapıları izliyorsanız, hangi hostların birden çok yapıya bağlı olduğunu belirleyin.
 • Hostların kaç switch’e bağlı olduğunu belirleyin. Örneğin, hostlarınız iki yapıya bağlıysa ve her bir yapı içinde dört sunucuya bağlıysa, her bir host’un dört switch’e bağlı olup olmadığını belirleyebilirsiniz.
 • Bir host’un kaç düğüme(Node) bağlı olduğunu belirleyin.
IBM Storage Insight Host Monitoring
IBM Storage Insight Host Genel Bakış

Safeguarded Copy tarafından korunan izleme kapasitesi

Safeguarded Copy özelliği, IBM Spectrum Virtualize depolama sistemlerinde yeni bir FlashCopy ilişkisi türüdür. Minimum etki ve etkin kaynak kullanımı ile kritik verilerin sık sık korumalı, belirli bir noktada yedeklerini oluşturarak siber esnekliği daha da artırmaya yardımcı olur.

İzlenen tüm IBM Spectrum Virtualize depolama sistemlerinizde Safeguarded Copy özelliğini izlemek için IBM Storage Insights kullanabilirsiniz.

Neler yapabileceğimize bir göz atalım:

 • Depolama sistemlerinizdeki ve havuzlarınızdaki kapasitenin ne kadarının Safeguarded Copy tarafından tüketildiğini anlayabilirsiniz.
 • Doğru volumelerin korunduğunu doğrulayabilirsiniz.
 • Kapasitenizin ne kadarının korunduğunu görmek için raporlar oluşturabilirsiniz.
IBM Storage Insights Volume İzleme

IBM Spectrum Virtualize için geliştirmeler

IBM Spectrum Virtualize’ın IP iş yükünü izleme:

Node düzeyinde IP bağlantı noktalarının iş yükünü izlemek ve görselleştirmek için yeni performans ölçümlerini kullanabilirsiniz. Metrik türleri arasında aktarım boyutu(Transfer Size), çoğaltma gecikmesi(Replication Latency), çoğaltma veri hızı(Replication Data Rate) ve sıkıştırılmış veri hızı(Compressed Data Rate) bulunur.

Aşağıdaki görevleri tamamlamak için bu metrikleri ve ilgili çizelgeleri kullanabilirsiniz:

 • Bir IP çoğaltma ilişkisinde depolama sistemleri arasında ne kadar toplam IP iş yükünün gerçekleştirildiğini anlayarak ağ planlamanıza hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz.
 • Gecikme ve yeniden aktarımları araştırarak IP çoğaltma sorunlarını giderebilirsiniz.
 • Düğümlerin performansını karşılaştırın ve anormallikleri meydana geldiklerinde hızla tespit edebilirsiniz.

Peki nasıl yapabiliriz?

 • Bu değerleri görüntülemek için bir depolama sistemine çift tıklayın.
 • Ayrıntılar sayfasında IP Bağlantı Noktaları’na tıklayın ve IQN (iSCSI qualified name) sekmesine gidin.
IBM Storage Insights IP Portları Monitörleme

Portların IP adreslerinin takibi

IBM Spectrum Virtualize depolama sistemlerinde, IP bağlantı noktaları VLAN’larla ilişkilendirilebilir. Bu geliştirme ile her düğüm artık şunları desteklemektedir:

 • Bağlantı noktası başına 64’e kadar IP adresi
 • Toplam 256 IP adresi

IBM Storage Insights’ta, bir depolama sisteminin bağlanabilirliğine ilişkin genel bir görünüm elde etmek için IP bağlantı noktalarının IP adreslerini izleyebilirsiniz.

 • Yapılandırılan IP adreslerini kontrol etmek için, ayrıntılarını görüntülemek üzere bir depolama sistemine çift tıklayın.
 • Ardından, IP Bağlantı Noktaları’na tıklayın,
 • görüntülemek istediğiniz bağlantı noktasına çift tıklayın ve Bağlantı sekmesine gidin.
IBM Storage Insights Port İzleme

Yeniden düzenlenen metrikler

Düğümler ve IP bağlantı noktaları için mevcut ölçümler, onları daha hızlı bulabilmeniz için yeniden düzenlendi. Anahtar metrikler(Key Metrics) ve veri hızı(Data Rates) metrikleri, IP Bağlantı Noktaları bölümünden Düğüm(Node) kategorisi altındaki Anahtar Metrikler ve Veri Hızları bölümlerine taşındı. IP Bağlantı Noktaları(IP Ports) bölümü, IP bağlantı noktaları için yeni iş yükü ölçümlerini içerecek şekilde IP İş Yükü(IP Workload) olarak yeniden adlandırıldı.

IBM Storage Insights Key Metrics 1
IBM Storage Insights Key Metrics 2

Kapasitenizin daha fazla görünümünü sağlayın

Kapasite kullanımınızı ve büyümenizi takip etmek artık daha kolay. Artık blok depolama sistemlerinizdeki yönetilen diskler, sürücüler ve RAID dizileri için kapasite çizelgelerini görüntüleyebilirsiniz. Kullanım eğilimlerini görselleştirmek ve izleme ve kapasite planlamanızı geliştirmeye yardımcı olmak için yeni çizelgeleri kullanın.

Bu çizelgeleri görüntülemek için;

 • Bir blok depolama sisteminin ayrıntılar sayfasını açın
 • Yönetilen Diskler gibi bir kaynağa tıklayın.
 • Ardından Kapasite sekmesine tıklayın.
IBM Storage Insights Managed Disks

Veri toplayıcılar için yükseltme süreci artık daha akıllı

IBM Storage Insights güncellemelerini her zaman olabildiğince sorunsuz hale getirmeye çalışıyoruz ve buna veri toplayıcılarınızın nasıl yükseltildiği de dahildir. Bu güncellemede, otomatik yükseltme işleminin arkasındaki zeka geliştirildi:

 • Meta veri toplamadaki boşlukları önlemeye yardımcı olmak için, veri toplayıcılar tek seferde değil, sırayla yükseltilir. Bir veri toplayıcı yükseltilirken, diğer veri toplayıcılar boşluğu alır, böylece hiçbir şeyi kaçırmazsınız.
 • Bir veri toplayıcının otomatik yükseltmesi başarısız olursa ve önceki düzeyde çalışmaya devam ederse, yükseltme işlemi diğer veri toplayıcılarınızı yükseltmek için devam eder.

Otomatik yükseltmeleri etkinleştirmek için, IBM Storage Insights’ta Yönetici rolüne sahip olduğunuzdan emin olun, Veri Toplayıcılar sayfasına gidin ve Otomatik Yükseltmeleri Açık olarak ayarlayın.

ÖNEMLİ NOT

Yine uzun bir bilgilendirme yazısı oldu farkındayım ama bu tarz yazıları bölmemek gerek diye düşünmeye başladım umarım sizlerde IBM Storage Insight ürününü kullanıyorsunuzdur ve bu özellikleri artık kullanmaya başlarsınız. Eğer IBM Storage Insights kullanmıyor iseniz bence kullanmaya başlamak için gerçekten güzel nedenleriniz var.

Destek isterseniz bir haber edin yeter.

Bu arada bir önceki güncellemede neler vardı okumak isterseniz, lütfen BURAYA tıklayıp, önceki yazıma gidebilirsiniz. IBM Storage Insights ile daha derinlemesine bilgiye ihtiyacınız var ise de lütfen BURAYA tıklayıp, döküman sayfasına ulaşabilirsiniz.

Son olarak yazıyı beğendiysen ve ufak bir destek atayım dersen aşağıdaki butonu çekinmeden kullanabilirsin. 🙂

Become a Patron!

Bir yanıt yazın